تاریخ انتشار : دوشنبه 8 اسفند 1401 - 12:50
کد خبر : 4713

حق‌شناس کارشناس مسائل سیاسی: چاره کار انتخابات زود هنگام است / مجلس خبرگان باید از انحصار روحانیون خارج شود

حق‌شناس کارشناس مسائل سیاسی: چاره کار انتخابات زود هنگام است / مجلس خبرگان باید از انحصار روحانیون خارج شود

عضو سابق شورای شهر تهران،می‌گوید: تغییری که می‌تواند به ما کمک کند، تصمیم به اصلاح و تغییر در درون خود ساختار موجود است و بهترین رویکرد، پیش رفتن به سمت انتخابات زودهنگام است.

عضو سابق شورای شهر تهران،می‌گوید: تغییری که می‌تواند به ما کمک کند، تصمیم به اصلاح و تغییر در درون خود ساختار موجود است و بهترین رویکرد، پیش رفتن به سمت انتخابات زودهنگام است.

به گزارش گیلانی ها خبر،  محمدجواد حق شناس، کارشناس مسائل سیاسی و عضو سابق شورای شهر تهران، به اصلاحات نیوز می‌گوید: وقتی یک دولت شکل می‌گیرد، معطوف به دو هدف یعنی انجام وظایفی که طبق قانون عهده دار شده است و دوم عمل به وعده هایی که در زمان انتخابات به مردم داده است. در عمل اما می‌بینیم علی رغم گذشت یک‌سال و نیم از استقرار این دولت، نه تنها به وعدههایش عمل نکرده، بلکه حتی نتوانسته به وظایفش هم عمل کند، متاسفانه این روزها عملا یکی از ناکارآمدترین و نادان ترین دولت‌ها بعد از پیروزی انقلاب ۵۷ را تجربه می‌کنیم.

دولت باید سریعا اعلام کند که آماده پذیرش اصلاحات است و برای حرکت در این مسیر، باید با اعلام استعفا با هماهنگی مجلس، کنار برود. همچنین مجلس نیز به سمت حذف قانون مصوبه مجلس پنجم مبنی بر نظارت استصوابی برود، علاوه بر این باید تغییراتی هم در قانون انتخابات مجلس خبرگان رخ دهد و مجلس خبرگان از انحصار روحانیون خارج شود. امیدوارم با این روند سال آینده بتوانیم این سه انتخابات را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه شاید نتوان همه این ناکارآمدی ها را صرفا متوجه دولت مستقر دانست، گفت: ترکیبی از ناتوانی که امروز شکل گرفته را هم در مجلس و هم در دولت می‌بینیم. همه این ها موجب شده اساسا جایگاه مشروعیت حاکمیت زیر سوال برود. از همین رو فکر می‌کنم برای اینکه بتوانیم مسئله را به نوعی مدیریت کنیم که خدایی نکرده منجر به اعتراضاتی در قالب شورش یا تغییری که ناشی از مداخله خارجی و یا نیروهای نظامی نشود، شاید تنها روند

تغییری که می‌تواند به ما کمک کند، تصمیم به اصلاح و تغییر در درون خود ساختار موجود است و بهترین رویکرد، پیش رفتن به سمت انتخابات زودهنگام است.

حق شناس ادامه داد: جامعه باید بتواند به جای پرداخت هزینه‌های غیرقابل جبران، از طریق صندوق‌های رای تغییرات مورد نظر را در مجلس، دولت و مجلس خبرگان ایجاد کند. اگر بتوانیم سال آینده به این سمت حرکت کنیم و استعفای دولت را در دستور کار قرار دهیم و نظارت استصوابی را حذف کنیم، می‌توانیم سه انتخابات را طبق قانون، در نیمه اول سال آینده برگزار کنیم. اگر اینگونه پیش برویم، می‌توانیم مسیر مناسبی برای برون‌رفت از مسیر کنونی در مسائل مختلفی که با بن بست روبه رو شده است را توسط خود نیروی‌های داخلی و بدون حضور نیروی خارجی رقم بزنیم و آرام آرام مشکلات را حل کنیم.

این فعال سیاسی با اشاره به اینکه دولت در ابعاد مختلف ناکارآمد است و چنین تجربه ای را در طول ۴۴ سال گذشته نداشتیم، گفت: فکر کنم تلقی که رئیسی از خودش دارد، با تلقی که جامعه و نخبگان و کارشناسان از شرایط دارند، باید همخوانی داشته باشد و فهم این موضوع اصلا سخت نیست.

اگر بتوانیم سال آینده به این سمت حرکت کنیم و استعفای دولت را در دستور کار قرار دهیم و نظارت استصوابی را حذف کنیم، می‌توانیم سه انتخابات را طبق قانون، در نیمه اول سال آینده برگزار کنیم. اگر اینگونه پیش برویم، می‌توانیم مسیر مناسبی برای برون‌رفت از مسیر کنونی در مسائل مختلفی که با بن بست روبه رو شده است را توسط خود نیروی‌های داخلی و بدون حضور نیروی خارجی رقم بزنیم و آرام آرام مشکلات را حل کنیم.

عضو سابق شورای شهر تهران با تاکید بر لزوم انتخابات زودهنگام، گفت: دولت باید سریعا اعلام کند که آماده پذیرش اصلاحات است و برای حرکت در این مسیر، باید با اعلام استعفا با هماهنگی مجلس، کنار برود. همچنین مجلس نیز به سمت حذف قانون مصوبه مجلس پنجم مبنی بر نظارت استصوابی برود، علاوه بر این باید تغییراتی هم در قانون انتخابات مجلس خبرگان رخ دهد و مجلس خبرگان از انحصار روحانیون خارج شود. امیدوارم با این روند سال آینده بتوانیم این سه انتخابات را داشته باشیم.

وی اداخ داد: اگر این رویه صورت نگیرد و این چرخه معیوب ادامه پیدا کند، گره کار کورتر می‌شود و روند اصلاحیی امر بسیار سختی خواهد بود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.