تاریخ انتشار : جمعه 25 آذر 1401 - 13:18
کد خبر : 2790

مقایسه قیمت انواع گوشت گوسفندی در قصابی‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای

قیمت گوشت گوسفندی / رشد ۲۰ تا ۲۵ درصدی نسبت به ابتدای سال

قیمت گوشت گوسفندی / رشد ۲۰ تا ۲۵ درصدی نسبت به ابتدای سال

قیمت گوشت گوسفندی از ابتدای سال کیلویی ۳۵ تا ۸۰ هزار افزایش پیدا کرده است. مسئولان صنفی افزایش قیمت نهاده‌های دامی را یکی از مقصران اصلی می‌دانند و آخرین آمارهای رسمی از کاهش عرضه در بازار حکایت دارد.

به گزارش گیلانی ها خبر و به نقل از فرارو، قیمت گوشت گوسفندی در آمار‌های رسمی نسبت به گوساله کیلویی ۲۳ هزار تومان کمتر است، اما از ابتدای سال شاهد رشد ۲۰ تا ۲۵ درصدی آن در بازار بوده ایم. این افزایش قیمت در فروشگاه‌های زنجیره‌ای که بسته‌بندی و … در هزینه تمام‌شده تاثیر دارد، بیشتر جلب توجه می‌کند و الان خرید بسته‌های یک کیلویی ران و سردست در مقایسه با فروردین تقریبا ۳۵ درصد بیشتر تمام می‌شود. مرکز آمار تایید کرده حداقل در آبان شاهد کاهش عرضه گوشت قرمز در بازار نسبت به مهر‌ماه بودیم و مسئولان صنفی طبق معمول افزایش قیمت نهاده‌های دامی و قاچاق را مقصران اصلی رشد قیمت‌ها در بازار معرفی کرده‌اند.

رشد قیمت گوشت گوسفندی در بازار از ابتدای سال

قیمت گوشت گوسفندی از ابتدای سال کیلویی ۳۵ تا ۸۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است. فروردین امسال در قصابی‌ها یک کیلو سردست گوسفندی را ۱۷۴ هزار تومان می‌فروختند و الان خرید آن ۲۱۶ هزار تومان هزینه دارد. یا مثلا یک کیلو ماهیچه گوسفندی که درحال حاضر کیلویی ۲۸۰ هزار تومان فروخته می‌شود، ابتدای سال ۲۲۵ هزار تومان ارزش داشت.

قیمت قلوه‌گاه گوسفندی که ارزان‌ترین قسمت گوشت گوسفندی است، از ابتدای سال کیلویی ۳۵ هزار تومان بیشتر شده و به جای ۱۳۵ هزار تومان، درحال حاضر ۱۷۰ هزار تومان فروخته می‌شود. قصاب‌ها، گوشت خورشتی ممتاز را به‌عنوان یکی از گران‌ترین بخش‌های گوشت گوسفندی در آخرین روز‌های آذر امسال کیلویی ۳۸۰ تا ۳۸۸ هزار تومان عرضه می‌کنند درحالی که بررسی‌های فرارو نشان می‌دهد ابتدای سال خرید آن حدود ۳۰۰ هزار تومان تمام می‌شده است. یک کیلو گوشت چرخ‌کرده گوسفندی که بین ۳۰۰ تا ۳۲۰ هزار تومان فروخته می‌شود، اوایل سال تقریبا ۲۶۰ هزار تومان فروخته می‌شد. قیمت گوشت گردن گوسفندی هم در همین مدت از کیلویی ۱۶۲ هزار تومان به ۱۹۶ هزار تومان رسیده است.

مقایسه قیمت گوشت گوسفندی در قصابی‌ها نسبت به ابتدای سال

انواع گوشت گوسفندی فروردین هفته پایانی آذر
سردست ۱۷۴ هزار تومان ۲۱۶ هزار تومان
ران ۲۱۴ هزار تومان ۲۵۹ هزار تومان
قلوه‌گاه ۱۳۵ هزار تومان ۱۷۰ هزار تومان
ماهیچه ۲۲۵ هزار تومان ۲۸۰ هزار تومان
چرخ‌کرده ۲۶۰ هزار تومان ۳۲۰ هزار تومان
گردن ۱۶۲ هزار تومان ۱۹۶ هزار تومان
خورشتی ممتاز ۳۰۰ هزار تومان ۳۸۸ هزار تومان

رشد قیمت گوشت گوسفندی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای از ابتدای سال

قیمت گوشت گوسفندی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای معمولا بیشتر از قصابی‌هاست. چون هزینه‌های بسته‌بندی به قیمت تمام‌شده اضافه می‌کند و به‌عنوان مثال گوشت سردستی که در قصابی‌ها کیلویی ۱۷۴ هزار تومان فروخته می‌شود، قیمتش در بسته‌های یک کیلویی مهیا پروتئین و پوپا پروتئین به ۲۹۳ هزار تومان می‌رسد. همین بسته را فروردین امسال می‌توانستید از غرفه‌های پروتئینی فروشگاه‌های زنجیره‌ای، ۲۱۵ هزار تومان بخرید. فیله گوسفندی یکی از گران‌ترین بسته‌های یک کیلویی گوشت گوسفندی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای است و درحال حاضر خرید بسته پویاپروتئین آن ۴۴۵ هزار تومان آب می‌خورد. رقمی که در فروردین امسال ۳۵۰ هزار تومان بوده است. بسته یک کیلویی مغز راسته گوسفندی را با قیمت ۴۲۱ هزار تومان در غرفه‌های پروتئینی فروشگاه‌های زنجیره‌ای گذاشتند که نشان از رشد ۹۱ هزار تومانی قیمت آن درمقایسه با ابتدای سال است.

قیمت قلوه‌گاه گوسفندی در این مدت از کیلویی ۱۲۹ هزار تومان به ۱۵۷ هزار تومان رسیده است و شاهد رشد قیمت گوشت آبگوشتی از کیلویی ۱۸۰ به ۲۰۵ هزار تومان هستیم. خرید بسته یک کیلویی ماهیچه گوسفندی در فروردین امسال ۲۲۵ هزار تومان تمام می‌شد که اگر الان قصد چنین کاری داشته باشید، باید برای بسته‌های یک کیلویی ۲۸۴ هزار تومان بپردازید. بسته‌های ۸۰۰ گرمی ماهیچه پلویی پویاپروتئین و مهیاپروتئین تقریبا ۲۳۵ هزار تومان و بسته‌های یک کیلویی ماهیچه ران و دست رالاگ هم با قیمت ۳۱۶ هزار تومان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای دیده می‌شوند. بسته‌های یک کیلویی خورشتی ممتاز را هم در فروردین بین ۲۴۰ تا ۳۱۰ هزار می‌فروختند که الان پویاپروتئین و مهپاپروتئین همین بسته‌ها را ۳۲۶ هزار تومان می‌فروشند.

مقایسه قیمت گوشت گوسفندی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نسبت به ابتدای سال

انواع گوشت فروردین هفته پایانی آذر
سردست ۲۱۵ هزار تومان ۲۹۳ هزار تومان
ران ۲۱۶ هزار تومان ۲۹۴ هزار تومان
قلوه‌گاه ۱۲۹ هزار تومان ۱۵۷ هزار تومان
ماهیچه ۲۲۵ هزار تومان ۲۸۴ هزار تومان
آبگوشتی ۱۸۰ هزار تومان ۲۰۵ هزار تومان
خورشتی ممتاز ۲۵۰ هزار تومان ۳۲۶
مغز راسته ۳۳۰ هزار تومان ۴۲۱ هزار تومان
فیله گوسفندی ۳۵۰ هزار تومان ۴۴۵ هزار تومان

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.