تاریخ انتشار : شنبه 23 مهر 1401 - 9:00
کد خبر : 1085

همه اظهارات درباره اینترنت کشور در هفته‌های اخیر

سناریوهای پیش روی واتساپ، اینستاگرام و اینترنت بین‌الملل

سناریوهای پیش روی واتساپ، اینستاگرام و اینترنت بین‌الملل

درحالی که در هفته‌های گذشته تعدادی از کارشناسان فضای مجازی آنچه در پی محدودیت‌های اخیر بر اینترنت می‌گذرد را اجرای طرح تصویب نشده مجلس یعنی صیانت می‌دانستند اما طراحان این طرح چنین ادعایی را رد می‌کنند. در این گزارش سعی شده مروری شود بر تمام اتفاقات و اظهار نظرها درباره شرایط فعلی اینترنت کشور و سناریوهایی که برای آینده مطرح شده اند.

به گزارش گیلانی ها خبر و به نقل از خبرآنلاین، نگار علی: پس از اعمال محدودیت‌های امنیتی اخیر برای محدودسازی پلتفرم‌های خارجی و همچنین قطع پهنای باند اینترنت بین الملل در ساعاتی از روز در شبکه موبایلی کشور، بسیاری از کارشناسان با برشمردن ویژگی‌های طرح صیانت چون فیلترینگ پلتفرم‌های خارجی بدون مجوز، گوگل سیف و مواردی از این دست.

اینکه پورت‌های دسترسی به بسیاری از فیلترشکن‌ها بسته شده و دسترسی به اینترنت بین الملل به حداقل رسیده است. این ادعا اما در روزهای گذشته بارها از سوی مقامات مختلف دولتی و نمایندگان مجلس تکذیب شده است و حتی تعدادی از طراحان اصلی طرح صیانت با انتقاد از دیگر نمایندگان‌شان در مجلس می‌گویند آنچه امروز در قالب محدودیت‌های امنیتی اعمال شده به دلیل‌عدم تصویب و اجرای آن طرح است. اولین منتقد این شرایط مرتضی آقا تهرانی بود که هفته قبل در سخنرانی‌اش گفت: «دو سال چند نماینده مجلس طرح ما را برای صیانت از فضای مجازی معطل نگه داشتند.»

او تاکید داشت برای حل مسئله باید شبکه ملی اطاعات تکمیل شود، پلتفرم‌های داخلی هم طوری توسعه پیدا کنند که به مراتب بهتر از واتساپ باشند و برای نمونه از ایتا اسم برده بود که توسط ۵ طلبه تولید شده و قابلیت‌های بالایی دارد. آقا تهرانی تاکید کرده بود با این اتفاق و تصویب اجرای قانون صیانت دیگرفضای مجازی یک تهدید نخواهد بود.

او البته در بخشی از حرف‌هایش گفته بود فیلترینگ راهکار نیست. اما شبکه ملی اطلاعات که بستر اصلی تمام ارتباطات داخلی خواهد شد و در یک ماهه اخیر اکثر بخش‌های خدماتی بر این پایه فعالیت داشته اند، ۵۰ درصد توسعه فیزیکی داشته است. این را زارع‌پور وزیر ارتباطات گفته و تاکید داشته ۴۰ درصد این پیشرفت در دوره دولت روحانی و محمد جواد آذری جهرمی رخ داده است. وزیری که همچنان در مقام کارشناس مخالفت محدودیت هاست.

عیسی زارع‌پور اما اعتقاد دارد باید با تلاش بیشتر شبکه ملی اطلاعات هرچه زودتر تکمیل شود. او به رغم اینکه چند بار تاکید کرده محدودیت‌های اخیر امنیتی هستند و خارج از مسئولیتش از اما تاکید دارد که با حمایت از پلتفرم‌های داخلی و توسعه شبکه ملی اطلاعات به ۶۰ درصد تا پایان امسال، تلاش خواهد کرد تا فضایی را برای کاربران ایرانی ایجاد کند که فعالیت‌شان را بر بستر پلتفرم‌های داخلی ادامه دهند.

او اوایل هفته گذشته در مراسم رونمایی از اینترنت نسل پنجم به خبرنگار رسانه ملی گفت اکثر محدودیت‌های امنیتی اعمالی بر اینترنت بین الملل و پلتفرم‌ها برداشته شده‌اند غیر از فیلترینگ دو پلتفرم آمریکایی گروه متا یعنی واتساپ و اینستاگرام. زارع‌پور تاکید کرد این دو پلتفرم برای ادامه فعالیت در ایران باید حداقل به سیاست‌های اعلامی خود درباره مقاتبله با تروریسم، اعمال خشونت و آموزش خشونت پایبند باشند تا بتوانند در کشور ما فعالیت کنند.

تاکیدی که پس از او توسط علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت تاکید شد. او از وجود کارگروهی گفت که بخشی از مسئولیتش این است که بررسی کند و نگذاردعدم رعایت پروتکل‌های امنیتی در این پلتفرم‌ها سبب ضربه خوردن به کسب و کارهای مردم شود. ولی تاکید کرد این پلتفرم‌ها برای فعالیت در ایران باید حداقل کف قوانین اعلامی خودشان را بپذیرند و به آن‌ها پایبند باشند. اتفاقی که البته از سوی گروه متا بی‌پاسخ مانده است. همچنان اما حرف همه این مسئولین تاکید بر محدودیت‌های امنیتی و موقت بود. حتی در شرایطی که در روزهای قبل تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفته بودند برای هر تصمیم دائمی برای پلتفرم‌ها باید جلسه شورای عالی فضای مجازی برگزار و تصمیم گیری شود اما در پایان این جلسه هم آنچه از محتوای نشست در حضور رئیس جمهور در خبری رسمی رسانه‌ای شد، تاکید بر توسعه هرچه سریعتر پلتفرم‌های داخلی و بررسی آسیب‌های وارده به کسب و کارهای دیجیتال در روزهای اخیر بود. هیچ اشاره‌ای به تصمیمات جدید در رابطه با اینترنت بین الملل و یا پلتفرم‌های خارجی در این خبر نبود.

دیروز اما یکی دیگر از حامیان طرح صیانت به صراحت گفته بود آنچه اجرا می‌شود فقط محدودیت‌های امنیتی است که تا زمان برداشته شدن شان، به همین منوال ادامه پیدا می‌کند. احمد راستینه عضو کمیسیون فرهنگی مجلس که پیشتر با ماجراهای فوتبال و برکنار عزیزی خادم نامش سر زبان‌ها افتاده در گفت و گو با جماران درباره محدودیت‌ها تاکید کرده بود این محدودیت‌ها همگی امنیتی هستند و طرح صیانت اجرا نشده است. او البته تاکید کرده بود پلتفرم‌هایی چون اینستاگرام به رغم نقش‌شان بر معاش جمع زیادی از مردم به بستری برای ترویج خشونت بدل شده بودند و تاکید کرده بود وزیر ارتباطات قول داده هرچه زودتر پلتفرم‌های جایگزین داخلی برای کسب و کارهای مردم را معرفی کند و کمک‌هایی به زیان دیدگان اتفاقات اخیر هم برای جبران خسارت‌شان سخن گفته بود.

درحالی که تداوم محدودیت‌های اعمالی برای کسب و کارهای اینترنتی و بسیاری از کسب و کارهای دیجیتال کوچک با هزینه‌های سنگین همراه بوده است اما همچنان پلتفرم‌های داخلی برای بدست گرفتن این بازار که زندگی ۱۰ میلیون نفر به آن گره خورده است را ندارند یا این اعتماد به این ریسک شاید وجود ندارد. جتی جدی‌ترین اپلیکیشن ایرانی این مارکت دو روز قبل در واکنش به ابهامات به وجود آمده ضمن تاکید بر توانایی‌هایش از اتفاق رخ داده برای اینترنت و اپلیکیشن‌های بین المللی ابراز تاسف کرده و خواستار این شده بود در فضایی رقابتی مردم خودشان انتخاب کنند.

با این وجود اما به نظر می‌رسد با توجه به اتفاقات اخیر، حساسیت‌های امنیتی بر چالش‌های کسب و کار اولویت یافته‌اند و اگر وزارت ارتباطات نتواند پلتفرم‌های خارجی فعلی را ناچار به پذیرش پروتکل‌های امنیتی اعلامی کند، اینستاگرام و واتساپ دیگر بعید است از فیلترینگ خارج شوند و مردمی که در این پلتفرم‌ها کسب و کار داشتند باید یا به دنبال مسیری برای عبور از چالش این فیلترینگ شوند یا به پلتفرم‌های داخلی مهاجرت کنند که در هر شرایطی احتمال قطعی ندارند و یا شاید گزینه سوم همانی باشد که اخیرا معاون فناوری‌های نوآورانه وزارت ارتباطات در جی تکس دبی مطرح کرد، ساخت پلتفرم‌های چند ملیتی مستقل با دارندگان تکنولوژی‌های خارجی. اباید دید کدام شرکت‌های مستقل بازار ایران را تارگت می‌کنند و آیا نمونه‌هایی چون یاندکس روسی، وی چت چینی یا نمونه‌هایی از این دست که در ماه‌های آینده اجازه فعالیت در کشور پیدا می‌کنند. همچنان اما هیچ تصمیم دائمی و بلند مدتی گرفته نشده است و همه گزینه‌های پیش رو برای بررسی اثرات مثبت و منفی هر کدام در دست بررسی مسئولان است تا شاید بزودی یکی از تصمیم‌ها گرفته شود. تا آن زمان اما این حرف موافقان طرح صیانت است: آنچه اجرا می‌شود، طرح صیانت نیست.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.