تاریخ انتشار : یکشنبه 20 آذر 1401 - 19:18
کد خبر : 2510

استاد معارف با لگد به کمر دختر دانشجوی بی‌حجاب زد؟

استاد معارف با لگد به کمر دختر دانشجوی بی‌حجاب زد؟

ایسنا نوشت: تعدادی از دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی کارزاری را علیه استاد معارف دانشگاه راه انداخته و مدعی شده‌اند که این استاد با دانشجو برخورد فیزیکی کرده است.

به گزارش گیلانی ها خبر، ماجرا از یک کلاس معارف در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) آغاز شد؛ کلاسی با حضور استاد و دانشجویان که یک دختر دانشجو بدون حجاب وارد کلاس شده و به تذکرات استاد جهت خروج از کلاس اعتنایی نمی‌کند، اما ماجرا از چه قرار است.

روز شنبه مورخ ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۱ در کلاس یکی از اساتید مدعو گروه معارف دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) که ساعت ۱٠ الی ۱۲ در ساختمان ابوریحان ویژه پسران برگزار شده بود، دانشجوی دختری حضور داشت که با تذکر استاد اقدام به ترک کلاس کرد. اما این موضوع به همین نقطه ختم نشد و ماجرایی به دنبال داشت.

این موضوع را از دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) پیگیری کردیم و عباسعلی جنتی‌زاده، مدیر روابط عمومی دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره)، در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه درباره این اتفاق شاهد دروغ‌پردازی‌های برخی افراد مغرض هستیم، گفت: این واقعه در روز شنبه مورخ ۱۲ آذر ماه سال جاری در کلاس یکی از اساتید مدعو گروه معارف ساعت ۱۰ الی ۱۲ در ساختمان ابوریحان رخ داده است.

جنتی‌زاده با اشاره به اینکه کلاس‌های معارف به صورت جداگانه برای پسران و دختران دانشجو برگزار می‌شود، بیان کرد: در این کلاس که برای دانشجویان ورودی امسال تشکیل شده بود، یکی از دانشجویان دختر بدون اجازه استاد مدعو وارد کلاس می‌شود که با اصرار استاد مجبور به ترک کلاس می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اما بعد از خروج این خانم از کلاس دانشجویان پسر، یک دانشجوی دختر بدون حجاب وارد همین کلاس می‌شود و هر چقدر هم استاد به او تذکر می‌دهد، از کلاس خارج نمی‌شود تا در نهایت استاد مجبور می‌شود، او را به بیرون از کلاس مشایعت کند.

جنتی‌زاده ادامه داد: با این حال متأسفانه تعدادی از دانشجویان با اهداف مشکوک کارزاری را علیه استاد معارف دانشگاه راه انداخته و مدعی شده‌اند که این استاد با دانشجو برخورد فیزیکی کرده است؛ در حالی که خود دختر این موضوع را تکذیب کرده و از استاد معارف عذرخواهی کرده است.

وی تصریح کرد: نکته جالب این ماجرا این است که استاد مدعو معارف یک روحانی ۶۵ ساله است که به هیچ‌وجه سابقه خشونت و درگیری نداشته است. از طرفی مدعیان این ماجرای جعلی هم هیچ سند و مدرکی برای حرف خود ندارند و صرفاً با یک دروغ خودساخته اقدام به راه‌اندازی کارزار و جمع‌آوری امضا برای اخراج استاد مورد نظر کردند.

جنتی‌زاده یادآور شد: در ضمن قبل از تشکیل این کلاس یک شعارنویسی روی دیوار کلاس انجام شده که مضمون آن توهین به روحانیت و شخص روحانی استاد کلاس است.

وی افزود: این موضوع طی روزهای آینده در کمیته انضباطی دانشگاه مورد رسیدگی قانونی قرار خواهد گرفت و اگر حقی از هر طرف ضایع شده باشد، نسبت به برخورد با فرد متخلف بر مبنای قوانین انضباطی دانشگاه اقدام خواهد شد و انتظار داریم تا آن زمان دانشجویان از جوسازی و سخن‌پراکنی‌های غیرمستند درباره این ماجرا خودداری کنند.

از سویی دیگر برخی از دانشجویان طی نامه‌ای به سید علی قاسم‌زاده، ریاست دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین(ره) مدعی شدند: با توجه به حادثه رخ داده در کلاس انسان در اسلام روز شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱، مبنی بر هتک حرمت «استاد براری» به یکی از دانشجویان دختر این کلاس معارف که وقتی مقنعه‌اش افتاد، با لگد به کمر او زده و به او بی‌احترامی کرد و هم‌چنین نقض اصل ۲۳ قانون اساسی که «تفتیش عقاید جرم است و هیچ شخصی را نمی‌توان به خاطر داشتن عقیده‌ای مورد مواخذه قرار داد» درخواست اخراج هر چه سریع‌تر این استاد از دانشگاه را داریم.

برخی گروه‌های فعال دانشجویی هم در واکنش به این اقدام صورت گرفته در دانشگاه منفعل نبوده و به صورت مجزا اقدام به صدور بیانیه کرده‌اند.

در بخشی از متن بیانیه تشکل جامعه اسلامی دانشجویان آمده است:

در روزهای گذشته خبری مبنی بر برخورد یکی از اساتید معارف با دانشجوی دختر در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) در فضای مجازی دست به دست می‌شود تا حدی که کارزاری مجازی برای برخورد و اخراج استاد مربوطه برگزار شده است.

مسئله‌ای که تا به امروز روایت‌های گوناگونی از آن دهان به دهان شده؛ این واقعه در روز شنبه مورخ ۱۲ آذر ماه سال جاری در کلاس یکی از اساتید گروه معارف ساعت ۱۰ الی ۱۲ در ساختمان ابوریحان رخ داده است.

لازم است خاطرنشان کنیم که از هیچ سمتی از جمله شورای صنفی، کمیته انضباطی، حراست، روابط عمومی دانشگاه و یا کانال‌های مربوط به دانشگاه هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی‌ در این رابطه انجام نشده که این امر مایه تأسف است و بیم آن می‌رود که این کوتاهی، فضایی برای سوء استفاده برخی را فراهم آورد.

‌نتیجتاً ما فعالین حوزه دانشجویی از روابط عمومی و مسئولین ذیربط دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) به جد خواستار رسیدگی سریع و اعلام روایت صریح اعم از انتشار لیست کلاسی، بررسی دوربین‌های مداربسته و اطلاع‌رسانی از جلسات کمیته انضباطی (در صورت تشکیل) پیرامون اتفاقات پیش آمده هستیم و تقاضا داریم در صورت هرگونه تخلف و تعدی با فرد خاطی در این واقعه برخورد قانونی شود تا از تکرار چنین وقایعی در محیط علمی دانشگاه جلوگیری به عمل آید تا از شأن و قداست دانشگاه حفاظت به عمل آید.

در بخشی از متن بیانیه تشکل انجمن اسلامی دانشجویان نیز آمده است:

به اطلاع هم دانشگاهیان عزیز می‌رساند؛ روز شنبه ۱۲ آذر در کلاس معارف آقایان که در ساختمان ابوریحان دانشگاه برگزار می‌شد، استاد کلاس هنگام ورود به کلاس درس، با شعارنویسی‌های توهین آمیز، هتاکانه، رکیک، زشت و زننده‌ای که ایشان و جامعه استادی و روحانیت را مخاطب قرار داده و بر روی دیوار و تخته وایت برد کلاس نوشته شده بود مواجه می‌شود.

در ادامه دانشجوی دختری با ورود به کلاس پسران! و عدم رعایت پوشش قانونی خود اقدام به هنجارشکنی کرده و در مقابل تذکر استاد و بیرون رفتن از کلاس مقاومت می‌کند، پس از تذکرهای مکرر و عدم توجه ایشان و هتک حرمت به کلاس و مقام و شأن استاد، استاد کلاس از لباس دانشجو گرفته و او را به بیرون از کلاس هدایت می‌کند.

متأسفانه در روزهای اخیر با اخبار جعلی و به دور از واقعیت، یک‌جانبه و برنامه‌ریزی شده مواجه بودیم که نتیجه آن هتک حرمت به مقام شامخ روحانیت بوده است.

انجمن اسلامی دانشجویان ضمن محکومیت هتک حرمت به شأنیت استاد و کلاس دانشگاه، مواضع خود را به طوری رسمی و صریح بیان می‌کند:

۱) مطالبه ما از مسئولین دانشگاه و در راس آن، مدیر حراست این است که اگر ایشان خود را قائل به انقلاب، اسلام و جمهوری اسلامی می‌داند سیاستش را هر چه زودتر در مقابل اخلالگران نظم عمومی دانشگاه روشن کند و با پیگیری اتفاق اخیر و اقدام قانونی مانع از تکرار آن شود. ما دانشجویان انقلابی از ریاست محترم دانشگاه که فردی دلسوز و مکتبی است می‌خواهیم که از سوءتدبیر به وجود آمده جلوگیری کنند و اجازه سوءاستفاده عناصر بیرونی از دانشگاه را ندهند.

سوال ما از حراست دانشگاه این است که آیا اسلام و انقلاب اسلامی، خط قرمز شان نیست؟! و اگر هست، چرا با دانشجویانی که به اسم اعتراض، به فحاشی، هتک حرمت و اخلال در روند برگزاری کلاس‌ها و توهین به مبانی اسلام و انقلاب اسلامی دست می‌زنند، برخورد قانونی صورت نگرفته است؟!

۲) حمایت خود را از استادان انقلابی دانشگاه اعلام می‌داریم و همواره بر اجرای مر قانون و ضوابط پوشش دانشگاه تاکید می‌کنیم. بیانیه اخیر گروه معارف هر چند که مورد تایید #انجمن_اسلامی_دانشجویان است اما کافی نیست و نشانه هایی از دوپهلویی دارد. مدیر محترم گروه معارف بایستی نسبت به برخورد قانونی_آموزشی نسبت به افرادی که کلاس را دچار تنش کرده اند اقدام کند.

۳) از مسئولین دانشگاه خواستار پیگیری واقعه رخ داده تا صدور حکم قانونی برهم زنندگان ضوابط دانشگاهی هستیم.

۴) به دانشجوی خاطی که خلاف قوانین آموزشی کلاس را دچار تنش کرده است نیز اعلام می‌داریم به صورت علنی عذرخواهی کند و زمینه های احتمالی که موجب تحریک وی از طرف برخی دانشجویان عضو کلاس شده است را به مسئولین ذیربط اعلام دارد در غیر این صورت #انجمن_اسلامی_دانشجویان در اعلامیه‌های بعدی خود حقیقت ماجرا را شرح خواهد داد.

۵) نجابت، شخصیت و خدوم بودن آن استاد محترم، سال‌های مدیدی‌ است که بر همگان مشخص است؛ #انجمن_اسلامی_دانشجویان به ایشان و دیگر اساتیدی که در این ایام دچار تهمت‌های مشابه شده‌اند اعلام می‌دارد که بعنوان بزگترین تشکل رسمی دانشگاه هیچ گاه از حمایت از ایشان و دیگر اساتید محترم کوتاه نخواهد آمد.

در پایان ذکر این نکته حائز اهمیت است که نباید از کنار این مسئله به راحتی گذشت. این سناریو به احتمال زیاد در دانشگاه‌های دیگر هم اجرا خواهد شد. هدف اصلی طراحان و برنامه‌ریزان و اخلالگران نظم عمومی دانشگاه‌ها حذف استادان انقلابی و مؤثر دانشگاه‌ها و انفعال هر چه بیشتر جبهه ارزشی است. انتظار این است دانشجویان عزیز ضمن حفظ بصیرت خود، اطلاع‌رسانی این پروژه در سطح وسیع‌تری را به گوش جامعه دانشگاهی برسانند.

متن منتشر شده از سوی هاشم قربانی، مدیر گروه معارف دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) نیز به شرح زیر است:

به آگاهی می‌رسانم اتفاق پیش‌آمده در یکی از کلاس‌های دروس معارف اسلامی روز شنبه ۱۲ آذر ماه سال جاری(مدرس محترم مدعو گروه)، در حال پیگیری است. مشخص شدن جزئیات رخ‌داد، پیش از هرگونه قضاوتی امری ضروری است.

آنچه مسلم است، حضور دانشجوی بانو، در کلاس درس آقایان بود بدون اجازه استاد. همچنین مشخص نبودن هویت دانشجوی محترم، و تلاش دوستان ایشان برای عدم تعلیق و برخوردهای انضباطی با وی و نیز تقاضای میانجی گری آنها برای پایان‌بخشیدن به این امر، مساله‌ای قابل توجه است.

اما صحبت‌های مطرح‌شده میان استاد و دانشجو و نحوه مواجهه استاد، علت حضور غیرقانونی دانشجو در کلاس و شرایط کلی پیش‌آمده در کلاس در دست بررسی و پی‌جوئی است.

مدیریت گروه معارف اسلامی ضمن تاکید بر پاس‌داشت اخلاق‌ورزی در تمام روابط دانشگاهی، با جدیت این امر را پیگیری خواهد کرد. نه هیچ حقی از دانشجوی بانو تضییع خواهد شد و نه حرمت استادی خدشه‌دار. از یک‌سو با دقت این مساله رسیدگی خواهد شد و از دیگرسو، بزرگ‌نمائی مسئله و سوء‌استفاده‌های احتمالی محکوم است.

متأسفانه‌ در دو سه روز اخیر، شاهد تقریرهای نادرست و اغراق‌آمیز در فضای مجازی از این اتفاق بوده‌ایم. چنین بردداشت‌هائی هیچ‌گاه بر حل مساله کمک نمی‌کند بلکه در فضای رسانه‌ای، موجب سوء‌استفاده‌هائی ناروا می‌شود.

همواره دانشگاه بین المللی امام‌خمینی (ره) در عرصه توسعه علم، و نیز اخلاق و عقلانیت متکی بر اسلام پیشرو است و همه دانشجویان، استادان و کارکنان بر آن آگاهی دارند.

تمام دانشجویان گرامی مقطع کارشناسی دانشگاه که آشنایی با شیوه مدیریت گروه معارف اسلامی در دانشگاه دارند، به خوبی واقف‌اند رویکرد اصلی گروه، مسئولیت‌پذیری، پاسخ‌گوئی و پرهیز از افراط‌گری بوده و نشان دادن چهره اخلاقی و خردورزانه‌ را مورد تأکید قرار می‌دهد.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.