تاریخ انتشار : شنبه 19 آذر 1401 - 8:07
کد خبر : 2391

اختلاف قیمت سکه در بازار و بورس چقدر است؟

صفر تا ۱۰۰ خرید سکه از بورس

صفر تا ۱۰۰ خرید سکه از بورس

فاصله قیمت سکه در بورس و بازار این‌روزها افرایش پیدا کرده و در آخرین روز معاملاتی هفته قبل به حدود ۵۵۰ هزار تومان رسید. یعنی اکر کسی ۱۰۰ سکه از بورس کالا خریداری می‌کرد، ۵۵ میلیون تومان نسبت به نرخ بازار آزاد در همان روز جلو می‌افتاد.

به‌گزارش گیلانی ها خبر و به نقل از فرارو، خرید سکه از بورس، یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری به‌حساب می‌آید. این امکان با عرضه اوراقی که هرکدام آن‌ها نماینده بخشی از یک سکه تمام بهار آزادی طرح جدید هستند، فراهم شده است. به‌این ترتیب لازم نیست همه، اندازه یک سکه تمام بهار آزادی، پول داشته باشند و این فرصت را پیدا می‌کنند تا مثلا یک‌دهم سکه امامی را بخرند. اگر بخواهید در پایان شش‌ماه ماراتن سرمایه‌گذاری، یک سکه تمام تحویل بگیرید، باید ۱۰۰ برگه تحویل بدهید. سرمایه‌گذاران کلان هم می‌توانند با خرید ۱۰ هزار برگ اوراق گواهی سکه از بورس کالا، با ارزشی در حدود یک میلیارد و ۷۰۰ هزار تومان، شانس خود را آزمایش کنند.

خرید سکه از بورس از ۱۷ آبان فراهم شده است؛ در آن روزها کمترین قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، ۱۵ میلیون و ۹۶۵ هزار تومان گزارش شده، ولی سقف قیمت آن به ۱۶ میلیون ۵۰۰ هزار تومان می‌رسید؛ بنابراین قیمت منصفانه خرید یک قطعه سکه امامی در آن روزها را می‌توان حدود ۱۵ میلیون و ۹۰۰ تا ۱۵ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان درنظر گرفت. با این حال در روز نخست عرضه اوراق سکه در بورس، متقاضیان برای سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، ۱۵ میلیون و ۸۷۵ هزار تومان پرداخت کردند. با توجه به اینکه خرید سکه در این روش تا سقف ۱۰۰ سکه امکان‌پذیر است، اختلاف قیمت خرید سکه از بورس و بازار به عدد هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌رسید. در روزهای اخیر فاصله قیمت سکه در بورس و بازار افرایش پیدا کرده و به‌عنوان مثال در روز چهارشنبه ۱۶ آذر، به حدود ۵۵۰ هزار تومان رسید. یعنی کسی که ۱۰۰ سکه را از بورس کالا خریداری کند، در همان روز ۵۵ میلیون تومان نسبت به بازار آزاد جلو می‌افتد.

خرید سکه از بورس؛ قوانین و مقررات

خرید سکه از بورس تا الان سودآور بوده است. در شرایطی که بازار سنتی طلا و ارز دستخوش نوسانات زیاد است و خرید اسکناس و سکه خالی از خطر نیست، سرمایه‌گذاران می‌توانند راه بورس را در پیش بگیرند و بدون نگرانی از پرداخت مالیات یا محدودیت‌های معمول، تا سقف ۱۰۰ سکه طلا خریداری کنند. سررسید اوراق سکه شش ماه دیگر تعیین شده است. تا آن زمان می‌توان با خرید و فروش اوراق به سود رسید. یک راه دیگر هم انتظار کشیدن تا روز سررسید و دریافت سکه به‌صورت فیزیکی است. در هر دو حالت شانس دریافت سود زیاد است.

اوراق سکه بانک مرکزی از پرداخت مالیات معاف هستند و حداکثر میزان مجاز خرید برای هر شخص حقیقی، ۱۰ هزار برگه، معادل ۱۰۰ سکه تمام بهار آزادی طرح جدید خواهد بود. اگر دلتان بخواهد، در پایان مدت سرمایه‌گذاری، می‌توانید آن‌ها را به‌صورت فیزیکی تحویل بگیرید. خرید و فروش اوراق گواهی سکه در این مدت امکان‌پذیر خواهد بود و فرد می‌تواند با مراجعه به کارگزاری یا از طریق سامانه آنلاین معاملاتی، آن‌ها را بفروشد. در بخشنامه آمده خریداران اوراق سکه بانک مرکزی از پرداخت مالیات معاف هستند. قیمت نهایی در زمان تسویه نقدی بر اساس نرخ میانگین خریدوفروش گواهی‌های سپرده سکه و اوراق سکه بانک مرکزی در معاملات روز قبل بورس کالای ایران مشخص خواهد شد.

معاملات ثانویه اوراق سکه مرکزی، در بورس کالای ایران انجام می‌شود و دارندگان اوراق در صورت تمایل به فروش زودتر از سررسید، می‌توانند اوراق سکه خود را در بورس کالای ایران، به قیمت روز بفروشند. بانک مرکزی تسویه نقدی اوراق در سررسید و همچنین نقدشوندگی این اوراق در بازار ثانویه بورس کالای ایران به قیمت روز را متعهد شده است. همچنین خریداران اوراق سکه می‌توانند از آن‌ها به‌عنوان وثیقه بانکی استفاده کنند. این یکی در نوع خودش نوبر است.

هر شخصی که کد بورسی دارد و امکان معامله را داشته باشد می‌تواند نسبت به خرید این اوراق اقدام کند. با توجه به اینکه خرید سکه به‌صورت فیزیکی دردسر دارد و خطر سرقت آن‌ها را هم نمی‌توان دست‌کم گرفت، خرید اوراق سکه در بورس از این نظر هم می‌تواند جذابیت داشته باشد. فروش اوراق سکه در بورس هر روز از ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه پس از کشف قیمت آغاز می‌شود و تا ساعت ۱۵ ادامه پیدا می‌کند. در صورتی که سهمیه روزانه فروش سکه به اتمام نرسد، راس ساعت ۱۵، عرضه به‌صورت حراج تک‌قیمتی صورت می‌گیرد.

خرید سکه از بورس تا الان سودآور بوده؛ در شرایطی که بازار سنتی طلا و ارز دستخوش نوسانات زیاد است

خرید سکه از بورس سودآور است؟

مهمترین هدف انتشار اوراق سکه، تنوع دادن به سبد سرمایه‌گذاری است و اشخاص حقیقی و صندوق‌های طلا می‌توانند نسبت به خرید آن با همین هدف اقدام کنند. ممکن است بعضی‌ها نسبت به بازه شش‌ماهه سرمایه‌گذاری سکه تردید داشته باشند. برای این گروه، بررسی گزارش رسمی بانک مرکزی درباره متوسط قیمت فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در نیمه نخست امسال احتمالا کارگشا است. در گزارش بانک مرکزی آمده شهریور امسال متوسط قیمت فروش یک سکه تمام بهار آزادی طرح دید ۱۴ میلیون و ۱۸ هزار تومان بوده که در مقایسه با ماه قبل ۳.۴ درصد کاهش داشته، اما نسبت به‌مدت مشابه سال قبل حدود ۱۷ درصد رشد کرده است. همچنین حداقل و حداکثر نرخ فروش سکه امامی در آخرین ماه تابستان امسال به ترتیب ۱۳ میلیون و ۵۸۳ هزار تومان و ۱۴ میلیون و ۵۷۵ هزار تومان بود. اگر متوسط قیمت فروش یک سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در شش ماهه ابتدایی امسال را ۱۴ میلیون و ۲۶۵ هزار تومان در نظر بگیریم، این سکه ظرف شش‌ماه، تقریبا ۳۱ درصد بازدهی داشته است.

آخرین معاملات انجام شده اوراق سکه که با نماد سکه مرکزی شناخته می‌شود، در روز ۱۶ آذر با قیمت ۱۶۹ هزار و ۱۹۹ تومان به پایان رسید. هرچند نرخ بازگشایی این روز ۱۶۸ هزار و ۸۹ تومان بود. این یعنی اگر دیروز آخر وقت، تصمیم می‌گرفتید، یک‌عدد سکه تمام بهار آزادی طرح جدید از بورس کالا خریداری کنید باید حدود ۱۶ میلیون و ۹۱۹ هزار تومان پول پرداخت می‌کردید. همین سکه در معاملات تک‌فروشی بازار آزاد، ۱۷ میلیون و ۴۷۴ هزار تومان ارزش داشت.

بررسی تاریخچه بازار نشان می‌دهد، هر برگه اوراق سکه در روز ۱۹ آبان امسال، ۱۵۹ هزار تومان قیمت داشته. در معاملات پنج روز بعد، شاهد رسیدن قیمت آن‌ها به عدد ۱۶۲ هزار و ۳۵۰ تومان بودیم. قیمت اوراق سکه در اولین روز آذر امسال به ۱۶۴ هزار و ۳۲۰ تومان کاهش پیدا کرد و در روزهای چهارشنبه دوم آذر و نهم آذر، معاملات به ترتیب با قیمت ۱۶۴ هزار و ۱۶۸ هزار تومان انجام شد. آخرین معاملات سکه در بورس، دیروز با قیمت ۱۶۹ هزار و ۲۰۰ تومان به‌پایان رسید این یعنی برای خرید یک سکه کامل باید ۱۶ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان پرداخت می‌کردید در حالی که در معاملات تک‌فروشی بازار، قیمت سکه نزدیک ۵۵۰ هزار تومان بیشتر بود. فایده خرید سکه از بورس، وقتی بیشتر می‌شود که تصور کنیم کسی برای سرمایه‌گذاری، بخواهد از سقف ۱۰۰ تایی خرید سکه استفاده کند. در این حالت او می‌تواند حدود ۵۵ میلیون نسبت به قیمت سکه در بازار آزاد کمتر پول خرید کند.

البته اگر روی تبدیل کردن اوراق گواهی به سکه‌های واقعی حساب باز می‌کنید، بهتر است بدانید این کار تقریبا شش‌ماه پس از عرضه اوراق یعنی تقریبا در هفدهمین روز از اردیبهشت سال ۱۴۰۲ امکان‌پذیر خواهد بود. در این روز برای تحویل گرفتن سکه ها، باید تفاوت قیمت روز اوراق را پرداخت کنید. همچنین بابت هر روز نگهداری سکه‌ها در خزانه، هزینه‌ای دریافت می‌کنند. این رقم ناچیز است و نهایتا قیمت تمام شده سکه در آن روز نسبت به قیمت سکه در بازار آزاد کمتر خواهد بود. چون خرید اوراق سکه، نوعی سرمایه‌گذاری است، تا روز موعود باید احتمال کاهش قیمت سکه و ضرر را هم در نظر گرفت. بالاخره این هم نوعی سرمایه‌گذاری است دیگر.

خرید سکه از بورس؛ چطور شروع کنیم؟

خرید سکه از بورس، به کد بورس کالا نیاز دارد. پس از ثبت‌نام سایت سجام و تکمیل نام‌نویسی در کارگزاری، امکان خرید و فروش واحدهای صندوق طلا با داشتن کد بورس در پنل معاملاتی که کارگزار در اختیارتان قرار می‌دهد، فراهم می‌شود. با استفاده از نام کاربری و رمز عبوری که کارگزاری منتخب در اختیارتان گذاشته، وارد پنل معاملاتی آن شوید. در قسمت مربوط به جستجوی نماد، نماد موردنظر، را وارد کنید. مثلا سکه مرکزی. حالا به صفحه خرید و فروش واحدهای صندوق هدایت می‌شوید. در این صفحه مشابه با خرید و فروش سهام شرکت‌های بورسی می‌توانید در قسمت خرید، تعداد دلخواه واحد از صندوق و قیمت پیشنهادی خود را برای خریداری وارد کنید. پس بررسی مبلغ نهایی معامله و اطلاعات خرید، می‌توانید معامله را به تایید برسانید تا در صورت عرضه واحد در قیمت مدنظر، خریدتان به تعداد درخواستی انجام شده و نماد طلا به پرتفوی شما اضافه شود. برای فروش واحدها نیز مشابه با وضعیت خرید، می‌توانید وارد صفحه خرید و فروش نماد مورد نظر شده و در قسمت فروش، با ورود تعداد و قیمت مد نظر خود، واحدهای تحت مالکیت خود را به فروش برسانید.

می‌گویند معاملات خرید و فروش اوراق سکه در بورس کالا معاف از مالیات هستند اما…

فراموش نکنید که این یک روش قدیمی است، اما این اواخر به‌خاطر عرضه اوراق گواهی سپرده سکه بانک مرکزی، دوباره روی زبان‌ها افتاده. اوراق گواهی سکه، از اسفند ماه سال ۱۳۹۴ به بازار بورس ایران راه پیدا کردند. در آن زمان دارندگان سکه‌های طلا می‌توانستند با تحویل سکه‌های خود به انبارهای تعیین شده، در مقابل آن، گواهی سپرده دریافت کنند. این انبارها همان خزانه بانک‌های مورد تایید بورس کالا هستند. روند کلی کار به این صورت است که انبارها، سکه را بر اساس استانداردهای تعیین شده بررسی و پس از تایید اصالت آن‌ها اقدام به دریافت سکه از دارنده می‌کنند. افراد سکه‌های خود را نزد این انبارها به امانت گذاشته و در مقابل، گواهی سپرده سکه دریافت می‌کنند. این گواهی قابل انتقال به غیر نبوده و تنها شخصی که گواهی به نام او ثبت شده است، مالک خواهد بود. مکان انبار و میزان دقیق سکه خریداری شده نیز در این گواهی درج می‌شود.

فرقی نمی‌کند ۱۰ برگه یا هر ۱۰۰ برگه موردنظر را خریداری کرده باشید. در هر حالت آن برگه‌ها نشان می‌دهند شما مالک و صاحب بخشی از سکه‌های تمام بهار آزادی با وزن استاندارد و عیار ۹۰۰ هستید که بانک مرکزی در خزانه گذشته است و اگر دلتان بخواهد در پایان مدت سرمایه‌گذاری، می‌توانید یکی از آن‌ها را تصاحب کنید.

خرید و فروش سکه در بورس همچون سایر سهام، با ثبت سفارش از طریق سامانه آنلاین معاملاتی در روزهای شنبه تا چهارشنبه (به استثنای ایام تعطیل) انجام می‌گیرد. زمان انجام معاملات خرید و فروش از ساعت ۱۳ تا ۱۵ و ۳۰ دقیقه است. مرحله پیش‌گشایش این معاملات نیز از ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه تا ۱۳ خواهد بود. دامنه نوسان قیمتی گواهی سکه طلا نیز در بازه مثبت ۱۰ درصد و منفی ۱۰ درصد در روز تعیین شده است. حداقل میزان خرید این گواهی نیز یک سکه (یا ۱۰ سهم گواهی سپرده) است.

با اینکه می‌گویند معاملات خرید و فروش سکه در بورس معاف از مالیات هستند باید بدانید پرداخت هزینه‌های دیگری با اسم‌های دیگر روی دوش شما گذاشته می‌شود. مثلا هزینه نگهداری این سکه‌ها مبلغ ۷۰ تومان به ازای هر سکه در هر روز است. کارمزد انجام معاملات هم برای هر خرید و فروش، جداگانه با یک‌سری نسبت و تناسب در نظر گرفته شده است که انصافا رقم ناچیزی است. علاوه بر این دو مورد، هزینه کارشناسی هر سکه نیز مبلغ دو هزار تومان است که هنگام تحویل سکه باید پرداخت شود.

وضعیت معاملاتی گواهی سپرده سکه را همچون سایر سهام، می‌توان با کمک سایت tsetmc. com زیرنظر گرفت. با انتخاب گزینه جستجو و وارد کردن عبارت سکه، لیست سکه‌های قابل معامله در بورس کالا نمایش داده می‌شود. با انتخاب هر نمادها، صفحه مربوط به اطلاعات آن به نمایش درمی‌آید و می‌توانید آخرین اطلاعات مربوط به معاملات سکه را به‌صورت لحظه‌ای مشاهده کنید. باید توجه داشته باشید که در سامانه معاملاتی، قیمت هر سکه معادل ۱۰۰ واحد معاملاتی در نظر گرفته می‌شود. از این رو، قیمتی که مشاهده می‌کنید، یک صدم قیمت سکه بهار آزادی می‌باشد. بنابراین، جهت ثبت سفارش خرید خود برای یک سکه، قیمت را در عدد ۱۰۰ ضرب کنید.

اگر احساس می‌کنید سکه کاغذی قابل اعتماد نیست و زرق و برق سکه طلا را ندارد، بهتر اسب بدانید، قیمت طلا در بازار طلا و سکه روی قیمت طلا و سکه در حال معامله بورس تاثیر خواهد داشت. با این وجود مدیریت سرمایه در صندوق سرمایه‌گذاری طلا از طریق سبدگردانان حرفه‌ای انجام شده و به همین دلیل واحدهای این صندوق از نوسانات ناگهانی منفی بازار در امان هستند. این نظارت همچنین موجب می‌شود بازدهی این صندوق‌ها نزدیک بازدهی سکه طلا باشد.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.