تاریخ انتشار : چهارشنبه 16 آذر 1401 - 12:57
کد خبر : 2279

تمجید خاتمی از شعار «زن، زندگی،آزادی» | نباید گذاشت تا آزادی و امنیت در برابر هم قرار گیرند

تمجید خاتمی از شعار «زن، زندگی،آزادی» | نباید گذاشت تا آزادی و امنیت در برابر هم قرار گیرند

به گزارش گیلانی‌ها‌خبر، خاتمی با صدور پیامی تاکید کرد: مسئولان با کمک فرهیختگان، نخبگان و دانشجویان وجوه ناصواب حکمرانی را بدرستی بشناسند و پیش از آنکه دیر شود به سوی حکمرانی خوب حرکت کنند. حجت‌الاسلام محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات در این بیانیه با اشاره به اینکه شانزدهم آذرماه را باید در متن آنچه در

به گزارش گیلانی‌ها‌خبر، خاتمی با صدور پیامی تاکید کرد: مسئولان با کمک فرهیختگان، نخبگان و دانشجویان وجوه ناصواب حکمرانی را بدرستی بشناسند و پیش از آنکه دیر شود به سوی حکمرانی خوب حرکت کنند.

حجت‌الاسلام محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات در این بیانیه با اشاره به اینکه شانزدهم آذرماه را باید در متن آنچه در بیش از یک قرن بر این مرز و بوم رفته است و سیر و صیرورتی که ملت شریف ایران داشته است، دید و ارزیابی کرد، آورده است: مدار حرکت ملّت؛ نفی استبداد، نفی استعمار و نفی عقب‌ماندگی، تبعیض و فساد و متناظر آن مطالبه آزادی، استقلال، پیشرفت و عدالت و در یک کلام دستیابی به “زندگی” متناسب با شأن انسان و اقتضائات زمان بوده است. ولی پاره‌ای از حادثه‌ها و ایام جنبه نمادین پیدا کرده است؛ از جمله شانزده آذر که نمایانگر جایگاه والای دانشگاه و پیشتازی دانشجو در تحولات اجتماع روبه آینده است.

خاتمی در این بیانیه می‌افزاید: با وجود درد و داغی که از خون‌های ریخته شده و آسیب‌هایی که مردم در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی به خصوص اخلاقی دیده و می‌بینند، بر دل داریم، جای خوشوقتی است که پس از انفعال تحمیل شده بر دانشگاه، اینک شاهد حضور و ابراز وجود دانشجویان در جریان‌های اخیر هستیم و خوشوقتی بیشتر اینکه همدلی و هم سخنی بخش مهمی از استادان را با دانشجویان می‌بینیم.

وی با اظهار تاسف نسبت به بازداشت و ایجاد محدودیت برای دانشجویان و فشار بر استادان معتقد است: این رفتار‌ها نه با مبانی و موازین آزادی و حقوق انسانی سازگار است و نه در نهایت امنیّت پایدار دانشگاه و جامعه را تأمین می‌کند. از دانشگاه بخصوص انتظار می‌رود که توجه داشته باشد که همچنان که آزادی یک نیاز مبرم و مطالبه مهم است، امنیت نیز برای کشور اهمیت دارد و مراد از آزادی، آزادی ملّت و از امنیّت، امنیّت میهن است. نباید گذاشت تا آزادی و امنیت در برابر هم قرار گیرند و در نتیجه آزادی به بهانه حفظ امنیّت، پایمال شود یا امنیّت که شرط استقرار سامان و نظم خوب در جامعه است به نام آزادی نادیده انگاشته شود.

وی می‌افزاید: اینک که جامعه با شعار زیبای زن، زندگی، آزادی حرکت خود را به سوی آینده بهتر نشان می‌دهد، به گونه‌ای کم سابقه و شاید بی‌سابقه فرهیختگان، استادان، نخبگان و دانشجویان را در اصل حرکت حاضر می‌بینیم.

خاتمی با توصیه به مسئولان افزوده است: مسئولان این حضور را قدر بدانند و بجای برخورد ناروا با آن، دست یاری به سوی آنان دراز کنند و با کمک آنان وجوه ناصواب حکمرانی را بدرستی بشناسند و پیش از آنکه دیر شود به سوی حکمرانی خوب حرکت کنند. امید، که به لطف حضرت پروردگار و توجه به خواسته‌های بحق جامعه، در همه زمینه‌ها گشایش موثرتر پدید آید.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.