تاریخ انتشار : دوشنبه 14 آذر 1401 - 7:16
کد خبر : 2141

بی‌تجربگی در نمایندگان موج می‌زند/ نمایندگان در حوادث اخیر از موکلانشان دفاع نکردند

بی‌تجربگی در نمایندگان موج می‌زند/ نمایندگان در حوادث اخیر از موکلانشان دفاع نکردند

کم تجربگی بین نمایندگان حاضر در مجلس موج می‌زند، متاسفانه برخی نمایندگان به‌جای حضور در جلسات مجلس در مجالس، سازمان‌ها و نهادها حضور پیدا کردند که شاید به‌جای آن می‌توانستند در مجلس حضور داشته باشند و به وظایف خودشان بپردازند.

به گزارش غیرمنتظره و به نقل از خبرآنلاین، جواد مرشدی: بیست و هفت ماه از عمر مجلس یازدهم می‌گذرد و به‌نظر برخی کارشناسان این مجلس در خیلی ازطرح‌ها و لوایح آن‌چنان موفق عمل نکرده و از طرفی در حوادث اخیر نیز نمایندگان نتوانسته‌اند راه حل مناسبی به مردم حوزه انتخابیه خود در جهت حفظ توان خرید آنان و ایجاد آرامش ارائه دهند. از اقدامات مثبت این مجلس انقلابی تنها می‌توان به باز گذاشتن دست دولت سیزدهم در رتق و فتق امور و همسویی با دولت یاد کرد که البته به زعم یکی از نمایندگان سابق مجلس متاسفانه دولت نیز نتوانسته به خوبی از این فرصت استفاده کند. همچنین به نظر این نماینده، شعارهای عمل نشده نمایندگان مجلس یازدهم بیشتر از هر زمان دیگری رخ نمایی می‌کند. گفت وگو با ابراهیم نکو نماینده دوره نهم مجلس را درباره کارنامه مجلس یازدهم بخوانید:

به نظر شما آیا مجلس یازدهم در این مدت ۲۷ ماه به وظایف خود به درستی عمل کرده است؟

متاسفانه یکی از آسیب‌های این دوره مجلس یک دست بودن قوا است که با توجه به آن تعارفات و رودربایستی‌هایی که وجود دارد، مجلس نتوانسته است به آن وظایف کلان خود عمل کند. گاهی لازم بوده تا در گزینش و یا عملکرد وزیران به موقع وارد عمل شوند و یا طور دیگری تصمیم بگیرند که ما چنین چیزی را شاهد نیستیم.

و این بر می‌گردد به همان هم سویی و یکدست بودن و در حقیقت ایجاد نوعی رودر بایستی؟

بله، دقیقا. چرا که یک دست بودن ضمن اینکه فوایدی دارد مضراتی هم دارد که یکی از آن‌ها همین موضوعی است که به آن اشاره شد. مجلس یازدهم حاشیه‌های زیادی داشت و این حاشیه‌ها توانسته‌اند یک دست اندازی باشد در مقابل عملکرد‌های بهتر این مجلس، از جمله در حوادثی که در این چند ماه اخیر پیش آمد. حوادث اخیر نشان داد که نمایندگان مجلس نتوانستند در حمایت از موکلین خودشان موضع گیری صحیحی داشته باشند و بتوانند با حضور در بین مردم به‌عنوان نمایندگان آن‌ها خیلی از مشکلات را حل کنند.

این مسائل به همراه مشکلات دیگری مثل بحث سنگین‌تر شدن تحریم‌ها، به بن بست رسیدن مذاکرات و مشکلاتی که در حوزه سیاست خارجی وجود دارد و نیز جنگ روسیه و اوکراین همگی در حادث شدن مشکلات پیچیده در کشور تاثیرگذار بودند، نمایندگان هم نتوانستند به‌راحتی راه حل‌هایی را برای مبارزه با آن‌ها در چارچوب قوانین داشته باشند. همه این مسائل در کنار هم باعث شد که مجلس نتواند در مجموع به آن وظایف اصلی و مشخص خودش دستیابی داشته باشد. در کنار این ناتوانی‌ها کم تجربگی بین نمایندگان حاضر در مجلس نیز موج می‌زند، متاسفانه برخی نمایندگان به‌جای حضور در جلسات مجلس در مجالس، سازمان‌ها و نهادها حضور پیدا کردند که شاید بجای آن می‌توانستند در مجلس حضور داشته باشند و به وظایف خودشان بپردازند ضمن اینکه حضور در این نهادهای کوچک برای رسیدگی به مسائل جزئی به جایگاه نماینده لطمه وارد می‌کند، البته این موضوع در دوره‌های قبل هم اتفاق افتاده است. فراموش نکنیم نمایندگان جایگاه وزرای دولت را دارند یعنی نمایندگان مجلس بجز هیات رئیسه و شخص رئیس مجلس به مثابه وزرای دولت هستند یعنی همتراز آن‌ها هستند همانگونه که رئیس مجلس با رئیس قوه مجریه همتراز است بنابراین همان‌طور که گفته شد نمایندگان باید شاِن خود را حفظ کنند. من امیدوارم در این زمان باقی مانده از مجلس یازدهم به گونه‌ای عمل شود که جایگاه نمایندگان حفظ شود.

نقاط قوت این مجلس را در چه مواردی می‌بینید؟

در بعضی جنبه‌ها همکاری با دولت و باز گذاشتن دست دولت در برخی اقدامات. قبلا دولت‌ها از موانعی که مجلس بر سر راه آن‌ها می‌گذاشت گله‌مند بودند و این موردی است که در این مجلس کمتر دیده شده است. البته دولت باید بواسطه این اختیاراتی که مجلس در اختیارش گذاشته است بهتر عمل می‌کرد که این خود جای بحث دارد. در نهایت مجلس توانست با دولت آن همراهی‌های حداکثری را داشته باشد.

در بحث‌هایی مثل صیانت یا فیلترینگ و خیلی حوزه‌های دیگر عملکرد مجلس یازدهم را مثبت می‌بینید یا منفی؟

یک موقع است که ما می‌خواهیم یک تصمیم خوبی بگیریم اما آن تصمیم را به موقع نمی‌گیریم، مثلا توزیع و تکثیر پلتفرم‌های داخلی اقدام خوبی است اما به شرط اینکه آن را در مقام مقایسه قرار دهیم. به عبارت دیگر ما باید پلتفرم‌هایی را تولید و ارائه دهیم که جذابیت و محبوبیتی بیشتر از پلتفرم‌های خارجی داشته باشد. اما قبل از اینکه این اقدامات صورت گیرد متاسفانه مجلس دست به اقداماتی می‌زند که کسب و کار مردم یا اقتصاد دیجیتال به بحران و مشکل بر می‌خورد و میلیون‌ها نفر شغل خود را از دست می‌دهند. به نظر من مجلس در این زمینه خوب عمل نکرده است ضمن اینکه در حوزه مسکن، اشتغال، رونق کسب و کار و شهرک‌های صنعتی هنوز دچار مشکل هستیم و نمایندگان کار چندانی در این حوزه‌ها انجام نداده‌اند. حتی در حوزه فرهنگ نیز نتوانسته‌اند قوانینی را تولید کنند که بتواند از مشکلات بکاهد. در سایر حوزه‌ها هم همینطور.

نمایندگان مجلس یازدهم تا چه حد توانسته‌اند به وعده‌ها و شعارهای انتخاباتی خود جامه عمل بپوشانند؟

در مجموع اگر بخواهیم به شعارهایی که از اول انقلاب در مجلس داده شده بپردازیم این مجلس درعدم عمل به وعده‌ها و شعارها می‌تواند اول باشد چون مدام از انقلابی‌گری و جهادی‌گری و مسائلی از این قبیل صحبت کردند ولی در عمل آن چیزی که انتظار می‌رفت را شاهد نیستیم. اگر در حوزه‌های انتخابیه عملکرد نمایندگان را ارزیابی کنیم خواهیم دید که این ارزیابی‌ها آنچنان مثبت نیست که بتوانیم برای آن وقت بگذاریم.

راهکار شما برای برون رفت مجلس یازدهم از این ناکارآمدی و داشتن کارنامه مناسب چیست؟

پیشنهاد می‌کنم در این چند صباحی که از عمر مجلس یازدهم باقی مانده نمایندگان بر ارائه گزارش از کارهایی که در مجلس انجام داده‌اند تمرکز کنند و برای اینکه عملکردشان نمود بیرونی داشته باشد باید این گزارش‌ها را به صورت مکتوب ارائه دهند. ضمن اینکه قوانینی را که زائد هستند، حذف کنند چون قوانین زائد زیاد داریم. از این رو قوانین موجود را در تعداد معدودی قوانین متمرکز کنند. مثلا در حوزه اقتصادی قوانین زیادی داریم که گاهی در تناقض با یکدیگر هستند و می‌تواننداین قوانین را تجمیع کنند. نمایندگان می‌توانند در مدت باقی مانده برای بهبود اوضاع اقتصادی مردم یک راهکار‌های عملی ارائه دهند که بتواند اثر بیرونی داشته باشد تا حداقل مردم احساس کنند کارهای مثبتی در حال انجام است.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.