تاریخ انتشار : چهارشنبه 30 خرداد 1403 - 10:26
کد خبر : 13863

تعهد ایران به اجرای برنامه عدم تجارت غیرقانونی سلاح‌‌های سبک

تعهد ایران به اجرای برنامه عدم تجارت غیرقانونی سلاح‌‌های سبک

سفیر و نماینده ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در چهارمین کنفرانس بازنگری پیشرفت‌های حاصل در اجرای برنامه اقدام برای جلوگیری، مبارزه و ریشه‌کن کردن تجارت غیرقانونی سلاح‌های کوچک و سبک تعهد ایران را برای اجرای این برنامه اعلام کرد.

سفیر و نماینده ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در چهارمین کنفرانس بازنگری پیشرفت‌های حاصل در اجرای برنامه اقدام برای جلوگیری، مبارزه و ریشه‌کن کردن تجارت غیرقانونی سلاح‌های کوچک و سبک تعهد ایران را برای اجرای این برنامه اعلام کرد.

به گزارش گیلانی ها خبر، امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در چهارمین کنفرانس بازنگری پیشرفت‌های حاصل در اجرای برنامه اقدام برای جلوگیری، مبارزه و ریشه‌کن کردن تجارت غیرقانونی سلاح‌های کوچک و سبک سخنرانی کرد.

وی در ابتدای سخنان خود با تبریک به ریاست چهارمین کنفرانس بازنگری و قدردانی از تلاش‌های تیم‌ها و دفتر امور خلع سلاح سازمان ملل در سال گذشته، تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران آماده است تا در مسیر دستیابی به یک سند اجماعی از این کنفرانس از رئیس و تیم وی حمایت کند.

ایروانی تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران تعهد خود به اجرای کامل برنامه اقدام سازمان ملل برای تجارت غیرقانونی سلاح‌های کوچک و سبک در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی را مجدداً تأیید می‌کند.

وی اشاره کرد که ایران به عنوان قربانی تروریست‌های تحت حمایت خارجی و مواجهه مداوم با تهدیدات جنایات سازمان‌یافته و قاچاق مواد مخدر مرتبط با تجارت غیرقانونی سلاح‌های کوچک و سبک، اهمیت زیادی برای این برنامه قائل است.

نماینده ایران گفت: ایران قوانین و سازوکارهای لازم را برای ارائه راهنمایی‌های سیاستی و تسهیل هماهنگی میان نهادهای ملی مرتبط برقرار کرده و پیشرفت‌های قابل‌توجهی در مبارزه با تجارت غیرقانونی سلاح‌های کوچک و سبک و مسائل مرتبط، به‌ویژه قاچاق مواد مخدر، داشته است.

وی همچنین تأکید کرد که ایران توافق‌نامه‌های دو‌جانبه و سه‌جانبه با چندین کشور منطقه برای جلوگیری، مبارزه و ریشه‌کن کردن تجارت غیرقانونی سلاح‌های کوچک و سبک برقرار کرده است.

ایروانی همچنین به مشکلاتی که محدودیت‌های غیرقانونی اعمال‌شده بر ایران ایجاد کرده‌اند، اشاره کرد و گفت که این محدودیت‌ها دسترسی ایران به کمک‌های فنی و فناوری لازم برای مبارزه با تجارت غیرقانونی سلاح‌های کوچک و سبک را محدود کرده است.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد همچنین تأکید کرد که برای مقابله با تجارت غیرقانونی سلاح‌های کوچک و سبک باید رویکرد جامعی اتخاذ شود که به هر دو دیدگاه عرضه و تقاضا بپردازد.

وی افزود که کشورهای بزرگ تولیدکننده باید تولید سلاح را کاهش دهند و اطمینان حاصل کنند که عرضه سلاح‌های کوچک و سبک محدود به دولت‌ها یا نهادهای مجاز باشد.

در پایان، ایروانی گفت: هیئت ایران آماده همکاری سازنده با ریاست و تمامی هیئت‌ها برای دستیابی به نتایج موفقیت‌آمیز این کنفرانس بازنگری است.

وی همچنین تأکید کرد که ایران همواره از حل بحران یمن از طریق راه‌حل‌های سیاسی حمایت کرده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.